TIPY VĚDECKÉ KNIHOVNY

Milí čtenáři,

připravili jsme pro Vás řadu zajímavých tipů jak pro Vaše studium, tak i pro chvíle odpočinku, které Vám pomohou zpříjemnit tyto dny. Stránky budeme průběžně aktualizovat, doporučujeme sledovat také náš Facebook.

#Vědecká knihovna UJEP
Ze svého portfolia Vám nabízíme řadu e-knih a elektronických databází. Všechny databáze najednou můžete prohledat prostřednictvím multivyhledávače Ebsco. Při využití vzdáleného přístupu se dostanete do veškerých e-zdrojů knihovny i z domova. K dispozici máte také další volně dostupné zdroje.

Počet možných výpůjček u Flexibooks je nyní na hodnotě tři titulů. Dostupné jsou v knižním katalogu knihovny a také na platformě Flexibooks (návod).

Nevíte si rady s vyhledáváním informací ve zdrojích nebo potřebujete pomoct s citacemi? Chcete s něčím poradit? Napište nám. Nabízíme Vám naši odbornou pomoc. Vyplňte formulář a my se Vám ozveme.

#Knihovny
Nově vzniklý rozcestník, resp. portál, #Knihovnyprotiviru aktuálně zpřístupňuje velké množství elektronických zdrojů, které můžete při studiu využívat zcela zdarma.

Městská knihovna v Praze prostřednictvím stránek www.databazeknih.cz umožňuje přístup do více než 1300 titulů e-knih.

Portál Knihovny.cz spustil online knihovnu nazvanou a určenou speciálně “do karantény“.

V Digitální knihovně MZK je aktuálně dostupné velké množství klasických děl k domácí četbě.

Národní knihovna ČR pomocí aplikace Kramerius dočasně zpřístupnila studentům a pedagogům VŠ až 206 000 titulů monografií a periodik.

Čítárna Masarykovy univerzity nabízí více než tisíc knih, a to prostřednictvím přehledného katalogu MUNISPACE.

#Učebnice, e-knihy, služby i nakladatelství

Nakladatelství Fraus uvolňuje zdarma veškeré elektronické učebnice, pracovní sešity a příručky pro učitele od prvních tříd ZŠ až po maturitní ročníky.  Více naleznete v přiloženém odkazu.

Nakladatelství Albatros připravilo nabídku pro rodiče dětí do 10 let. Jejich aplikace Booko, která obsahuje knihy pro naše nejmenší, je nově na měsíc zdarma. Více v odkazu.

Služba Pablikado od tvůrců CitacePRO+ nabízí po přihlášení řadu titulů zcela zdarma.  Zde videonávod a odkaz na přihlášení (vyberte UJEP a pro přihlášení zadejte hesla jako do Stagu).

Už jste slyšeli o iniciativě Open Access, neboli otevřeném přístupu ke vědě? Databáze DOAJ obsahuje soupis s odkazy na volně dostupná “otevřená” periodika, která jsou zdarma.

Open Library nabízí po zaregistrování řadu dostupných převážně cizojazyčných e-knih. Více na stránkách Open Library.

Na stránkách obchodu Palmknihy.cz je řada titulů e-knih zcela zdarma. Více v  následujícím odkazu.

Nakladatelství Wolters Kluver zpřístupnilo bezplatně komentář ke krizovému zákonu (e-kniha).


#Odborné elektronické informační zdroje a jejich vydavatelé
Vydavatelství Harvard Business Publishing poskytuje předplatitelskou kolekci eKnih Harvard Business Review pro neomezený počet simultánních uživatelů zdarma. E-knihy jsou dostupné pro studenty UJEP na platformě EBSCO.
Postup pro přihlášení z domova. Pro přístup do databáze z domova využijte tento odkaz. Následně vyberte Czech Academic identity Federation eduID / Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem / vyplňte hesla jako do Stagu nebo Novellu (zaměstnanci).

Vydavatel Elsevier umožňuje po dobu dvou měsíců bezplatný přístup do všech svých učebnic (AJ) na platformě Science Direct. Tituly jsou dostupné po přihlášení, viz níže.
Postup: Seznam učebnic najdete v odkazu, ten uvádí i umístění v databázi. Pro vzdálené přihlášení do databáze použijte v pravém horním rohu ikonu Sign-in a vyberte volbu Other institution , dohledejte Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a vyplňte hesla jako do Stagu nebo Novellu.

Vydavatelství Cambridge University Press zpřístupnilo do 31. června 2020 všechny své učebnice (aktuální seznam 775 titulů). Připojilo i kolekce  Companions, Histories a Elements (souhrnný seznam). Tituly jsou dostupné po přihlášení, viz níže.

Pro vzdálené přihlášení do databáze Cambridge použijte v pravém horním rohu ikonu – Log in – vyberte – Log in via Shibboleth or Athens -a z rolovacího pole Federace vyberte Czech Republic a u Organizace vyberte UJEP. Výběr potvrďte – Select. Následně zadejte údaje jako do Stagu/Novellu.

Vydavatelství Taylor and Francis nabízí bezplatný přístup po dobu 60 dní do kolekcí e-knih pro kolekce HSS (společenské a humanitní obory i pro obory STM (přírodní a technické vědy, medicína). E-knihy lze pouze prohlížet, nikoliv stahovat. Tituly jsou dostupné po přihlášení, viz níže.
Pro vzdálené přihlášení do databáze Taylor and Francis použijte v pravém horním rohu ikonu – Login – vyberte variantu připojení With Sbibboleth or OpenAthens – dohledejte Univerzita Jana Evangelisty Purkyne v Usti nad Labem – potvrďte – následně zadejte údaje jako do Stagu/Novellu.
Kompletní katalog si můžete prohlédnout na https://www.taylorfrancis.com/.

V databázi ProQuest můžete nyní nově využít volný přístup do databáze Coronavirus Research Database.  Jedná se o databázi, která shromažďuje relevantní odbornou literaturu týkající se koronaviru. Více o databázi naleznete zde v odkazu.
Vzdálený přístup pak prostřednictvím Shibboleth, kdy přihlašovací údaje jsou do Stagu/Novellu.

Projekt MUSE, resp. jeho vydavatelé podílející se na obsahu databáze dočasně zpřístupnili bezplatně část svého obsahu pro zájemce. Více v odkazu.

#Videolearning
VŠEM zpřístupnila veřejnosti svou on-line výukovou aplikaci Videolearning VŠEM s více než 200 odbornými kurzy.

Magazín o vzdělávání Perpetuum uvádí v článku Jak vystudovat vysokou školu z domova řadu užitečných online e-learningových platforem, aplikací i free kurzů od vybraných univerzit.

Video databáze JoVE Core Social Psychology je do konce roku 2020 volně k dispozici. Zdroj je zaměřen na interaktivní výuku  základů sociální psychologie. Prostřednictvím animovaných videí vysvětluje klíčové pojmy a experimenty z oboru. Přístupový link.