TIPY KNIHOVNY KE STUDIU

Milí čtenáři,

obdobně jako na jaře jsme pro Vás připravili pár zajímavých tipů jak pro Vaše studium, tak i pro chvíle odpočinku, které Vám mohou zpříjemnit tyto dny. Stránky budeme průběžně aktualizovat, doporučujeme sledovat také náš Facebook.

#Vědecká knihovna UJEP (aktualizováno ke dni 31. 5. 2021)
Knihovna je opět otevřena s možností absenčních výpůjček i prezenčního studia. Dokumenty z volného výběru si již můžete sami vybírat, přístup k nim máte neomezený, nadále ale můžete využívat také služby připravených dokumentů na základě předem objednané literatury.

Do knihovny mají povolen vstup pouze studenti UJEP (dle PŘÍKAZU REKTORA Č. 2/2021 K TESTOVÁNÍ STUDENTŮ NA PŘÍTOMNOST VIRU SARS-CoV-2) a dále pedagogičtí pracovníci a zaměstnanci UJEP (dle PŘÍKAZU REKTORA Č. 1/2021 K TESTOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ NA PŘÍTOMNOST VIRU SARS-CoV-2).  Ke vstupu do budovy používejte prosím čipové karty (otevřený je pouze horní vchod do knihovny). Uživatelé z řad registrované veřejnosti mohou žádat o vypůjčení dokumentů přes výdejové okénko.

Při vstupu do knihovny je nutné dodržovat nastavená hygienická opatření.

Výpůjční doba dokumentů byla naposledy prodloužena automaticky až do 30. dubna 2021. 

Nevíte si rady s vyhledáváním informací ve zdrojích nebo potřebujete pomoct s citacemi? Chcete s něčím poradit? Napište nám. Nabízíme Vám naši odbornou pomoc formou ONLINE KONZULTACE. Vyplňte formulář a my se Vám ozveme.

Nově jsme pro Vás připravili školení elektronických zdrojů online. Více informací týkajících se průběhu školení a možných termínů najdete zde.

Přímo z naší knihovny Vám nabízíme řadu elektronických databází. Většina zdrojů je indexována prostřednictvím multivyhledávače EBSCO. Při využití vzdáleného přístupu se dostanete do veškerých e-zdrojů knihovny i z domova. A k dispozici máte také další volně dostupné zdroje.

Máme několik druhů elektronických knih. U některých e-knih musíte být registrovaní v naší knihovně. Jedná se například o e-knihy z Flexibooksu nebo z Palmknih. Do e-knih, které jsou součástí elektronických zdrojů UJEP, máte nejlepší cestu přes multivyhledávač EBSCO Discovery Service. K prohlížení z domova to po Vás bude chtít přihlášení jako do STAGu.

U e-knih Flexibooks  je počet možných výpůjček ustálen na hodnotě tří titulů najednou! Dostupné jsou v knižním katalogu knihovny a také na platformě Flexibooks (návod).

#Elektronické zdroje (databáze)

Nabízíme vám přístup k tisícům článků z prestižních vědeckých časopisů i e-knih, a to z pohodlí domova. Přehled portfolia elektronických databází, které univerzita předplácí, a návod, jak se do zdrojů připojit z domova.

K vyzkoušení aktuálně nabízíme tři databáze:
DeGruyter
Complete Journal Package 2021 (do konce května 2021)

Už jste slyšeli o iniciativě Open Access, neboli otevřeném přístupu ke vědě? Databáze DOAJ (Directory of Open Access Journals) obsahuje soupis s odkazy na volně dostupná “otevřená” periodika, která jsou zdarma. Databáze DOAB (Directory of Open Access Books) Vám nabízí zase volně dostupné eknihy.

#Knihovny
Knihovny online – portál zpřístupňující na jednom místě velké množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online.  Jedná se o propracovanější verzi jarního předchůdce #Knihovnyprotiviru.

Národní digitální knihovna ČR pomocí aplikace Kramerius až do konce června 2021 prodloužila zpřístupnění studentům a pedagogům VŠ více než 200 000 zdigitalizovaných monografií a periodik z fondů Národní knihovny ČR a Moravské zemské knihovny. Uživatelům je povoleno všechny dokumenty prohlížet a číst, není možné stahování a tisk. K plnému využití aplikace je nutné se na stránkách nejprve přihlásit. Využijte k tomu tzv. knihovní účet eduID a zadejte údaje jako do Stagu (studenti)/Novellu (akademici).

Národní technická knihovna – aktuálně mohou studenti a pedagogičtí/vědečtí pracovníci vysokých škol využívat dočasný online přístup ke kompletním zdigitalizovaným fondům NTK. K dispozici je více než 2000 titulů. Pro přihlášení využijte jméno a heslo ze služby eduID, tedy údaje jako do Stagu (studenti)/Novellu (akademici). Pro vstupní informace klikněte zde.

Digitální knihovna Akademie věd ČR – zpřístupnila svůj kompletní obsah Digitální knihovny AV ČR.  K dispozici je více než 200 titulů časopisů a 5 500 knih. Vstup do databáze najdete v uvedeném odkazu. Přihlášení probíhá přes službu eduID.

Digitalizovaný archiv časopisů Ústavu pro českou literaturu AV ČR – přes 50 zdigitalizovaných časopisů a novin pro interaktivní listování.

Česká literární bibliografie – aktualizovaný soubor bibliografických databází věnující se kulturní publicistice a odborným textům o české literatuře.

Bibliografie dějin českých zemí poskytuje veřejný přístup do databází bohemikální literatury pod správou Historického ústavu AV ČR.

Městská knihovna v Praze nabízí online členství všem zájemcům starším 15 let, a to zdarma s platností registrace na 1 rok. Uživatelé mohou vyhledávat v oborových zdrojích informací (články ze zahraničních časopisů a e-knihy).

Československá bibliografická databáze a také Databáze knih nabízejí zdarma vybranou beletrii v elektronické podobě.

Projekt Gutenberg – nejstarší digitální knihovna, kde najdete velké množství klasických děl ze světové literatury.

#Online studium
Magazín o vzdělávání Perpetuum uvádí v článku Jak vystudovat vysokou školu z domova řadu užitečných online e-learningových platforem, aplikací i free kurzů od vybraných univerzit.

#Kvalifikační práce
Kvalifikační práce studentů UJEP v elektronické podobě (vytvořené od r. 2008) jsou k dispozici ve STAGu (po přihlášení). Najdete tam nejen plné texty prací, ale také posudky vedoucích a oponentů, z čehož si můžete udělat názorný přehled o kvalitě obhájené práce.

Theses.cz
Vysokoškolské kvalifikační práce (Česká republika)

Centrálny register  záverečných a kvalifikačných prác (CRZP)
Vysokoškolské kvalifikační práce (Slovenská republika)

DART EUROPE – E-theses Portal
Digitální knihovna kvalifikačních prací v Evropě

Networked Digital Library and Dissetations (NDLTD)
Digitální knihovna kvalifikačních prací z celého světa