TIPY KNIHOVNY KE STUDIU

Milí čtenáři,

obdobně jako na jaře jsme pro Vás připravili pár zajímavých tipů jak pro Vaše studium, tak i pro chvíle odpočinku, které Vám mohou zpříjemnit tyto dny. Stránky budeme průběžně aktualizovat, doporučujeme sledovat také náš Facebook.

#Vědecká knihovna UJEP (aktualizováno ke dni 9. 4. 2021)
Knihovna je opět otevřena, dočasně v omezeném režimu zaměřeném pouze na půjčování předem objednaných dokumentů přes ONLINE FORMULÁŘ a s možností vracení vypůjčených dokumentů (přes SelfCheck nebo návratový automat).

Do knihovny mají povolen vstup pouze studenti UJEP. Dále pak pedagogové a zaměstnanci UJEP s platným negativním testem. Ke vstupu do budovy používejte čipové karty! Uživatelé z řad registrované veřejnosti mohou žádat o vypůjčení dokumentů přes výdejové okénko jako doposud.

Při vstupu do knihovny je nutné dodržovat nastavená hygienická opatření.

Výpůjční doba dokumentů byla naposledy prodloužena automaticky až do 30. dubna 2021. 

Nevíte si rady s vyhledáváním informací ve zdrojích nebo potřebujete pomoct s citacemi? Chcete s něčím poradit? Napište nám. Nabízíme Vám naši odbornou pomoc formou ONLINE KONZULTACE. Vyplňte formulář a my se Vám ozveme.

Nově jsme pro Vás připravili školení elektronických zdrojů online. Více informací týkajících se průběhu školení a možných termínů najdete zde.

Přímo z naší knihovny Vám nabízíme řadu elektronických databází. Většina zdrojů je indexována prostřednictvím multivyhledávače EBSCO. Při využití vzdáleného přístupu se dostanete do veškerých e-zdrojů knihovny i z domova. A k dispozici máte také další volně dostupné zdroje.

Máme několik druhů elektronických knih. U některých e-knih musíte být registrovaní v naší knihovně. Jedná se například o e-knihy z Flexibooksu nebo z Palmknih. Do e-knih, které jsou součástí elektronických zdrojů UJEP, máte nejlepší cestu přes multivyhledávač EBSCO Discovery Service. K prohlížení z domova to po Vás bude chtít přihlášení jako do STAGu.

U e-knih Flexibooks  je počet možných výpůjček ustálen na hodnotě tří titulů najednou! Dostupné jsou v knižním katalogu knihovny a také na platformě Flexibooks (návod).

#Elektronické zdroje (databáze)

Nabízíme vám přístup k tisícům článků z prestižních vědeckých časopisů i e-knih, a to z pohodlí domova. Přehled portfolia elektronických databází, které univerzita předplácí, a návod, jak se do zdrojů připojit z domova.

K vyzkoušení aktuálně nabízíme tři databáze:
DeGruyter
 Complete Journal Package 2021 (do konce května 2021)
MIT Press  Kolekce časopisů a eknih od MIT (do konce dubna 2021)
a PNAS Časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (do konce dubna 2021)

Už jste slyšeli o iniciativě Open Access, neboli otevřeném přístupu ke vědě? Databáze DOAJ (Directory of Open Access Journals) obsahuje soupis s odkazy na volně dostupná “otevřená” periodika, která jsou zdarma. Databáze DOAB (Directory of Open Access Books) Vám nabízí zase volně dostupné eknihy.

#Knihovny
Knihovny online – portál zpřístupňující na jednom místě velké množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online.  Jedná se o propracovanější verzi jarního předchůdce #Knihovnyprotiviru.

Národní digitální knihovna ČR pomocí aplikace Kramerius až do konce června 2021 prodloužila zpřístupnění studentům a pedagogům VŠ více než 200 000 zdigitalizovaných monografií a periodik z fondů Národní knihovny ČR a Moravské zemské knihovny. Uživatelům je povoleno všechny dokumenty prohlížet a číst, není možné stahování a tisk. K plnému využití aplikace je nutné se na stránkách nejprve přihlásit. Využijte k tomu tzv. knihovní účet eduID a zadejte údaje jako do Stagu (studenti)/Novellu (akademici).

Národní technická knihovna – aktuálně mohou studenti a pedagogičtí/vědečtí pracovníci vysokých škol využívat dočasný online přístup ke kompletním zdigitalizovaným fondům NTK. K dispozici je více než 2000 titulů. Pro přihlášení využijte jméno a heslo ze služby eduID, tedy údaje jako do Stagu (studenti)/Novellu (akademici). Pro vstupní informace klikněte zde.

Digitální knihovna Akademie věd ČR – zpřístupnila svůj kompletní obsah Digitální knihovny AV ČR.  K dispozici je více než 200 titulů časopisů a 5 500 knih. Vstup do databáze najdete v uvedeném odkazu. Přihlášení probíhá přes službu eduID.

Digitalizovaný archiv časopisů Ústavu pro českou literaturu AV ČR – přes 50 zdigitalizovaných časopisů a novin pro interaktivní listování.

Česká literární bibliografie – aktualizovaný soubor bibliografických databází věnující se kulturní publicistice a odborným textům o české literatuře.

Bibliografie dějin českých zemí poskytuje veřejný přístup do databází bohemikální literatury pod správou Historického ústavu AV ČR.

Městská knihovna v Praze nabízí online členství všem zájemcům starším 15 let, a to zdarma s platností registrace na 1 rok. Uživatelé mohou vyhledávat v oborových zdrojích informací (články ze zahraničních časopisů a e-knihy).

Československá bibliografická databáze a také Databáze knih nabízejí zdarma vybranou beletrii v elektronické podobě.

Projekt Gutenberg – nejstarší digitální knihovna, kde najdete velké množství klasických děl ze světové literatury.

#Online studium
Magazín o vzdělávání Perpetuum uvádí v článku Jak vystudovat vysokou školu z domova řadu užitečných online e-learningových platforem, aplikací i free kurzů od vybraných univerzit.

#Kvalifikační práce
Kvalifikační práce studentů UJEP v elektronické podobě (vytvořené od r. 2008) jsou k dispozici ve STAGu (po přihlášení). Najdete tam nejen plné texty prací, ale také posudky vedoucích a oponentů, z čehož si můžete udělat názorný přehled o kvalitě obhájené práce.

Theses.cz
Vysokoškolské kvalifikační práce (Česká republika)

Centrálny register  záverečných a kvalifikačných prác (CRZP)
Vysokoškolské kvalifikační práce (Slovenská republika)

DART EUROPE – E-theses Portal
Digitální knihovna kvalifikačních prací v Evropě

Networked Digital Library and Dissetations (NDLTD)
Digitální knihovna kvalifikačních prací z celého světa