Rady, tipy, manuály

 
PREZENTACE:
V knihovně univerzitního kampusu MU vznikl unikátní studjní materiál o predátorských časopisech a vydavatelích, který je volně dostupný zde


Katalog Online

Jak vyhledávat v katalogu
Půjčování elektronických knih Flexibooks

Rezervace vypůjčeného dokumentu
Žádanka na dokument
Vyhledávání vysokoškolských kvalifikačních prací
Čtenářské konto a on-line prodlužování knih


Návod jak správně citovat:

Citační manager Citace PRO : Návod (příastupová hesla jsou shodná s hesly do STAGU)

 


Databáze - prezentace

SVI pro Vás připravilo základní informace v podobě powerpointových prezentací o vybraných elektronických informačních zdrojích (EIZ) pro vědu, výzkum a výuku na UJEP. Jedná se především o "licencované zdroje" - komerční informační zdroje pro něž má UJEP uhrazen přístupový poplatek. Tyto zdroje jsou dostupné pouze zaměstnancům a studentům UJEP.

EBSCO
PROQUEST
SCOPUS
OECD iLibrary
Web of Science


Databáze - vzorové rešerše + např. on-line průvodce ve SCOPUS

Potřebujete najít relevantní literaturu k určitému tématu a nedaří se Vám to? Potom zkuste využít EIZ UJEP!
Pro lepší představu o podobě výsledku rešerše naleznete níže vzorovou rešerši na téma „finanční krize“ vypracovanou ve vybraných elektronických zdrojích UJEP.

Cambridge Journals
EBSCO
EBSCO - EconLit
Economist online
Jstor
Oxford Journals
Periodicals archive online
PROQUEST
SCOPUS
SpringerLink
Wiley InterScience


Nastavení alertů u vybraných EIZ UJEP - Manuál

Využíváte při své práci elektronické zdroje UJEP? Chcete být pravidelně informováni o novinkách? Můžete si to sami zařídit pomocí služby „alert“. ALERT je automaticky opakované vyhledávání (rešerše), jehož výsledky jsou odesílány na uložený e-mail podle zadaných parametrů.

V přiloženém manuálu si ukážeme nastavení alertů u vybraných, důležitých pro FSE, databází UJEP. Databáze fungují většinou na stejném principu. Pokud pochopíte, jak alert nastavit, nebude pro Vás problém nastavit si ho i u jiných databází. Nastavení alertů využijete při sbírání dat a zdrojů, při psaní seminární, bakalářské a diplomové práce. Již nebudete muset své hledání neustále opakovat, ani sledovat nové články. Informace o novinkách Vám přijde rovnou na Váš email.

WebArchiv - archiv českého webu

WebArchiv je digitální archiv „českých“ webových zdrojů, které jsou zde shromažďovány za účelem jejich dlouhodobého uchování. Ochranu a uchování těchto dokumentů zajišťuje od roku 2000 Národní knihovna ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Jaké typy zdrojů naleznete ve WebArchivu?

 

  • Digitální dokumenty volně dostupné prostřednictvím sítě Internet
  • Publikace odborného, uměleckého a zpravodajsko-publicistického zaměření
  • Periodika, monografie, konferenční příspěvky, výzkumné a jiné zprávy, akademické práce …
  • Textové a do jisté míry také obrazové a zvukové dokumenty existující pouze v digitální podobě
  • WebArchiv umožňuje nejen zjistit, co se na českém webu zveřejnilo v minulém roce, ale také před pěti či více lety. Ochrana autorských práv znemožňuje, aby byl celý archiv volně přístupný na internetu, proto je možné jej využívat jako celku pouze v prostorách Národní knihovny ČR. Do části archivu je však přístup zcela volný.

Jak hledat v EIZ UJEP?

ASPI
BIOONE
CAMBRIDGE JOURNALS
EBSCO
ECONLIT with full text
ECONOMIST ONLINE
Environment Complete
ERIC
GOOGLE BOOKS
GOOGLE SCHOLAR
IOP SCIENCE
JIB
JOURNAL CITATION REPORTS
JSTOR

KLUWER
KNOVEL
LITERATURE ONLINE
Literature Resource Center
Nursing@Ovid

OXFORD JOURNALS
PRESS DISPLAY

PROQUEST
SCIENCE DIRECT
SCOPUS
SOURCE OECD
SPRINGER LINK
WEB OF SCIENCE
Wiley InterScience


Automatizovaný systém právních informací - ASPI

ASPI tvoří komplexní systém pro práci s právními informacemi. Pokrývá všechny předpisy publikované na území ČR včetně předpisů měst a obcí a předpisů ES / EU.

ASPI je pomůcka pro každého, kdo se potřebuje orientovat v nezměrném množství zákonů.
Instalační soubor 
Jak vyhledávat v ASPI?
Co najdete v ASPI?


 

 

Elektronická databáze ANOPRESS

ANOPRESS je elektronická mediální databáze českých tištěných periodik, přepisů rozhlasových a televizních pořadů. Obsah vybraných zpravodajských a informačních serverů je denně aktualizován, články a zprávy z deníků aktuálního data jsou v něm k dispozici od 8 hodin ráno, přepisy relací rozhlasu a televize jsou zařazovány s minimální časovou prodlevou, týdeníky a ostatní periodika zpravidla v den vydání. Služba monitoringu médií ANOPRESS IT je služba poskytující on-line autorizovaný přístup do všech aktuálně přístupných mediálních zdrojů včetně archivu od roku 1996.

Máme hrazenou jednu licenci pro přístup z jednoho počítače a konkrétní IP adresy. NENÍ tedy možné poskytovat čtenářům naše autorizační údaje do databáze k volnému užívání.

 
Pokud budete potřebovat a mít zájem o rešerši článků k určitým klíčovým slovům, nebo z určitého časového období, obracejte se prosím na Mgr. Denisu Vrábľovou ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ) nebo Bc. Jiřího Maška ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Rádi Vám soupis požadovaných článků zpracujeme a předáme v tištěné podobě.


Co najdete v Anopress?


Odhalování plagiátů závěrečných prací

UJEP je zapojena do služby http://odevzdej.cz na odhalování plagiátů vysokoškolských a seminárních prací. Portál umožňuje odhalit plagiát ve VŠKP ještě před obhajobou práce. Není nutné přihlášení. Práce je kontrolována i vůči pracím, jež na UJEP byly obhájeny po 1.1.2008 a byl odevzdán řádný elektronický plný text práce.


Vzdálený přístup do EIZ UJEP

Veškeré elektronické informační zdroje UJEP jsou přístupné pouze v rámci univerzitní sítě UJEP. Pokud se ale chcete do elektronických databází dostat i z pohodlí Vašeho domova, můžete využít připojení přes službu eduID (jednodušší varianta platná pro multivyhledávač EBSCO Discovery) a nebo si nastavit proxy server - návod pro nastavení přístupu

Při přihlášení přes službu eduID (spolupracuje s vyhledavačem EBSCO Discovery) je přihlašovací jméno a heslo shodné s přihlašovacími údaji do STAGu.

Při využívání EIZ na UJEP je nutné dodržovat platné licenční podmínky. Více zde.
 


Bibliotheca economica

Virtuální knihovna Bibliotheca economica nabízí studentům, vědcům a všem zájemcům o ekonomii, dějiny ekonomického myšlení, ale i hospodářské a sociální dějiny příležitost objevit předmět a pojetí ekonomie a jí příbuzných věd v databázi, sestavené podle klíčových slov a autorů.

Najdete zde přehledný seznam ekonomické literatury s odkazy na stažení plných textů vybraných knih ve formátu PDF či k jejich přímému čtení, popřípadě hodnocení knihy, zpracované studenty.

 

Virtuální knihovna Bibliotheca economica je výsledkem projektu Národohospodářské fakulty a Centra informačních a knihovnických služeb VŠE v Praze.

 


E-learningový portál UJEP

Vážení studenti a akademičtí pracovníci, rádi bychom Vás upozornili na e-learningový portál naší univerzity, kde najdete novinky z e-learningu a odkazy na e-learningové systémy UJEP, včetně e-kurzů MS Office 2007. Více na webových stránkách http://edu.ujep.cz/


Impaktované časopisy 

Využijte možnosti vyhledávat v impaktovaných časopisech. Je to ideální pomůcka pro studenty při zpracování závěrečných prací, pro akademické pracovníky zase kontrola a podpora v jejich publikační činnosti.

Manuál k vyhledávání v impaktovaných časopisech


Odkazy

Volně přístupné elektronické informační zdroje (zdroj: VŠFS)

Veřejné informační zdroje (zdroj: Masarykova univerzita Brno, Ekonomicko-správní fakulta)

Informační zdroje na internetu (zdroj: VŠB-TU Ostrava)

ČSÚ - statistické ročenky, souhrnná data ...

 

MULTIVYHLEDÁVAČ katalog knih a databází

 

  at

ceproniv

logo-elib

eds1

knihkupectvi

ptejtese

logo sever knih

npu

logo-muzeum