Tipy ke studiu

Milí studenti,

studium na vysoké škole přináší s sebou nejen plno nového poznání a zábavy, ale umí také potrápit, jak všechny studijní povinnosti dobře a včas zvládnout. Vědecká knihovna UJEP Vám pomůže a poradí s tím, jak se co nejlépe dostat k potřebným studijním materiálům. Na tomto místě bychom rádi uveřejňovali tipy, které by Vám mohly být při studiu užitečné.

#SLUŽBY KNIHOVNY

Tápete přímo v knihovně, kde hledat důležitý dokument? Potřebujete poradit s vyhledáváním v katalogu, s tiskem, se skenováním? Neváhejte kontaktovat naše knihovníky u výpůjčního pultu nebo infopultu.

Přímo z naší knihovny Vám nabízíme řadu elektronických databází. Většina zdrojů je indexována prostřednictvím multivyhledávače EBSCO DISCOVERY SERVICE. Při využití vzdáleného přístupu se dostanete do veškerých e-zdrojů knihovny i z domova. A k dispozici máte také další volně dostupné zdroje.

Nevíte si rady s vyhledáváním informací v elektronických zdrojích nebo potřebujete pomoct s citacemi či rešerší? Chcete s něčím poradit? Napište nám. Nabízíme Vám naši odbornou pomoc formou ONLINE KONZULTACE. Vyplňte formulář a my se Vám ozveme.

Sháníte knihu, kterou nemáme v knihovním fondu? Dejte nám tip k zakoupení. Nebo můžete využít zdarma Meziknihovní výpůjční službu (MVS). Podmínkou je pouze to, že požadovanou knihu nemá k dispozici ani žádná další knihovna v Ústí nad Labem (Knihovna Ústeckého kraje, Lékařská knihovna MNUL, Knihovna Muzea města Ústí nad Labem…)

#ETIKA PŘI PSANÍ KVALIFIKAČNÍCH PRACÍ

Akademická etika
https://www.akademickaetika.cz/
Portál věnující se akademické etice a plagiátorství. K dispozici jsou zde ke stažení zajímavé příručky pro studenty i pedagogy: Jak se vyhnout plagiátorství / Jak předcházet plagiátorství / Jak předcházet psaní prací na zakázku

Průvodce legálním užíváním obrazových a jiných netextových zdrojů
PDF
Publikace, která nabízí rady a doporučení, jak při psaní studentských prací legálně využívat netextové zdroje.

#ZAJÍMAVÉ PORTÁLY A DATABÁZE

Culturenet
https://www.culturenet.cz/
Informační web pro kulturní profesionály, projekt Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU). Databáze publikací, studií, legislativy a dalších kulturněpolitických dokumentů z České republiky a zahraničí.

Nahráno – Otevřeno
https://loaded-open.eu/cs/
Mezinárodní projekt, jehož cílem je zpřístupnit movité kulturní dědictví veřejnosti pomocí digitalizace a interaktivních online nástrojů a tím současně posílit možnosti jeho správy a podnikatelské aktivity v kultuře.